Exteriérové prvky sú zhotovené spôsobom, ktorý zaručuje vysokú odolnosť, no napriek tomu je nutné uvedomiť si, že najmä mechanicky namáhané časti produktov (podlahy, sedáky, madlá, schody a pod.) vyžadujú častejšiu a dôkladnejšiu údržbu. Na stav detského ihriska má vplyv frekvencia užívania, klimatické podmienky, chemické vplyvy prostredia a iné aspekty. Nutnú údržbu si zabezpečuje prevádzkovateľ alebo vlastník detského ihriska sám. Bežná údržba zahŕňa:

• utiahnutie upevňovacích prvkov
• zabrúsenie ostrých hrán a triesok
• zatmelenie drobných prasklín
• obnova povrchovej úpravy
• mazanie ložísk
• údržba dopadových plôch
• odstránenie nebezpečných predmetov z okolia ihriska
• obnovenie pieskoviska

Drevený masív pracuje – rozpína sa a zmršťuje v závislosti na zmenách teploty, vlhkosti a klimatických podmienok. Tieto prirodzené vlastnosti dreva môžu spôsobovať praskliny, prípadne odštiepenie jeho častí. Praskliny môžu dosiahnuť rôznu hĺbku, šírku aj dĺžku. Guľatinové výrobky, ktoré dodávame, sú dimenzované tak, že praskliny nemôžu ohroziť funkčnosť ich konštrukcie. V prípade, že sa na konštrukcii vyskytne prasklina s ostrými hranami alebo odštiepené kúsky, voľné časti treba odrezať ostrým nožom a všetky hrany a zdrsnené miesta zaobliť brúsnym papierom, aby bol ich povrch opäť pre deti bezpečný.

Trhliny v dreve sa odporúčajú vyplniť tmelom. Pre predĺženie životnosti náterov dreva je nutné tieto nátery udržovať. V prípade, že lakované časti sú poškodené, odporúča sa plochu zbrúsiť a naniesť novú vrstvu lazúrovacieho laku. Rovnako postupujte aj vtedy, keď je celkový náter zoslabnutý a zájdený. Pre bližšie informácie o náterových materiálov neváhajte kontaktovať zhotoviteľa detského ihriska.

Pri rekonštrukcii komaxitovaných častí najprv mechanicky očistite poškodené miesto až na kov. Následne ho odmastite technickým benzínom. Naneste zmes práškovej farby a živice. Je však dôležité uvedomiť si rozsah poškodených plôch. Pri rozsiahlejšej úprave kovových častí sa odporúča zveriť prácu do rúk skúseného odborníka.

Naše online obchody

zakladnaskola.eu

Predskolák.sk

Predskolák.eu